برسبور.خبر.سیاسی.اجتماعی

برسبور.خبر.سیاسی.اجتماعی

 

به گزارش سایت خبری تحلیلی کشکرت نیوز طبق نظرسنجی به عمل آمده در روستای برسبور ، جمعیت آماری این روستا به تماشای فیلمهای سینمایی و سریالهای تلویزیونی بسیارعلاقه مند می باشند .طبق این نظر سنجی هر یک از این مردم به تماشای فیلم خاصی تمایل دارند که از بعد روانشناختی به نیمه پنهان و شخصیت آنها مربوط می شود و بین نام فیلمها و این افراد ارتباط مستقیم وجود دارد . لیست ذیل دلیلی روشن بر تایید این مدعا می باشد که توسط دبیران سرویس اجتماعی سایت کشکرت نیوز آقایان( ع- د ) و (س – و ) تهیه شده است.

1- سید عظیم وهابی (مردی که موش شد- شب شکن )

2 –عذرا وهابی زن سید عظیم (آشپز باشی )

3- باقر وهابی (جاده – رنو تهران 29 )

4 – ابوالفضل وهابی (آینه عبرت )

5 – مهرگان وهابی (باشو غریبه کوچک)

6 – روح الله وهابی ( مدیر کل – گربه آوازه خوان  )

7 – صادق وهابی ( اخراجی ها 1 و 2)

8- عذرا بهمنی ( معلم جزیره )

9 – مسعود وهابی ( دیوانه ای از قفس پرید )

10 – مجید وهابی (عشق ، نان و موتور 1000)

11 – سید نصیر وهابی (نام من هیچکس)

12 – سید ابراهیم وهابی ( آژانس شیشه ای )

13 – حمزه دادخواه ( دبیرستان )

14 – سید ابوطالب وهابی (بدون دخترم هرگز)

15 –زینب دختر ابوطالب (بازمانده)

16 – داوود عسکری ( بر باد رفته )

17 –  سیدزهرا عسکری(زندان زنان )

18 – معصومه عسکری (دختری با کفشهای کتانی)

19 – کبری عسکری ( من ترانه 15 سال دارم )

20 – منصور وهابی (بی خانمان )

21 – جلال وهابی (سگ کشی )

22 – مهدی وهابی ( قویترین مردان ایران )

23 – جمیله همسر مهدی ( این زن حرف نمی زند )

24 – سید محمود وهابی (گلادیاتور- خروس جنگی )

25 - سید عباس وهابی ( توهم یک توطئه )

26 - سید علی وهابی (لیلی با من است - دو زن )

27 – سید رضا عسکری (روزواقعه)

28 – خاتون زن سید رضا ( خاله ریزه و قاشق سحر آمیز)

29 – قربان دادخواه (شارلاتان )

30 – تقی دادخواه ( یوسف پیامبر )

31 – میرزآقا وهابیان ( دلشدگان )

 32-  سیاوش وهابی ( شمشیر زن یک دست )

33 – آرزو زن سیاوش (خمره )

34 – سید مومن وهابی (هراس )

35 – مقیم وهابی ( مارمولک )

36 – سوری همسرمقیم ( جاسوس دوجانبه)

37 – مسیح وهابی (محاکمه در خیابان )

38 - احسان وهابی (لوک خوش شانس - گاو )

39 – فرشاد وهابی (خوب ، بد ، زشت)

40 - سید زمان وهابی (مدرسه پیر مردها)

41 - شاهرخ دادخواه (بابا لنگ دراز )

42 – سید رحمت الله وهابی ( مزرعه پدری – رئیس مزرعه )

43-شعبان حسینیان (پرستاران)

44-حسن حسینیان پسر شعبان (پسران بد)

46- ولی حسینیان (گوزن ها)

47 – مردم برسبور که در تهران زندگی می کنند ( مهاجران – سالهای دور از خانه )

48 – دختران برسبوری ( حنا دختری در مزرعه )

49 -  پسران برسبور (پسران جهنمی )

50 – دانش آموزان برسبور ( مدرسه موشها )

51 – هاشم وهابی ( الو الو من جو جوام – کارتون جوجه ای به نام توی تی )

www. K.N.N.com

 

+ نوشته شده در  88/09/25ساعت 12:14  توسط کشکرت نیوز  | 

مناطق دیدنی و جاذبه های گردشگری برسبور

 این روستای زیبا و دیدنی در شهرستان تنکابُن (شهسوارسابق) در استان مازندران در شمال ایران  قرار دارد . دارای پوشش گیاهی غنی و منحصر به فردی است وباغهای پرتقال وکیوی فراوانی در این روستا وجود دارد. روستای برسبور دارای جاذبه های توریستی فراوان و مناطق دیدنی شگفت می باشد که در این گزارش که توسط بخش فرهنگی سایت خبری–تحلیلی کشکرت نیوز (کا. ان.ان) تهیه شده است به معرفی آن می پردازیم :

1 – حمام قدیمی برسبور معروف به (حمام سید احمد یا خانیانی حمام )که دارای معماری منحصر به فرد بوده و فضای نوستالژیکی را برای بانوان میانسال ومسن روستا فراهم می آورد .

2 – ساختمان مخروبه طویله حاج رحمت الله متعلق به دوره اول ساسانی و با قدمت 2000ساله و معماری خاص آن دوره که هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرد و قرار گرفتن این مکان تاریخی در کنار جاده برسبورو وجود ستونهای چوبی و شیروانی قدیمی که قسمت اعظم آن تخریب شده است ، بیننده را به یاد ایوان مدائن و شعر معروف خاقانی شروانی می اندازد :

هان ای دل عبرت بین ، ازدیده نظر کن هان      ایوان مدائن را ، آئینه ی عبرت دان

3 – منزل مسکونی رجبعلی دادخواه متعلق به عصر سلجوقیان که با توجه به موقعیت قرار گرفتن جغرافیایی آن در منتهی الیه روستای برسبور و وجود دیوارها وبرج وباروی بلند آن وحفاظت ونگهبانی از آن توسط چندین قلاده سگ درنده به آن فضایی وهم آلود ومخوف بخشیده است و بیننده را به یاد فیلمهای قلعه هیولا و دراکولا می اندازد .

4 – بافت مسکونی جیر محله : در این قسمت به راحتی به همزیستی مسالمت آمیز انسان و دیگر حیوانات می توان پی برد .وجود گله های کوچک وبزرگ گاو و گوسفند و رفت وآمد آنها در منازل مردم فضایی متفاوت و منحصر به فرد را در اینجاخلق کرده است .کاوشهای باستان شناسی در این محل این نکته را ثابت میکند که این همزیستی مسالمت آمیز انسان با حیوان سالهاست که در این مکان رواج داشته است وبه نظر می رسد گاو و گوسفند نیز در دوره دوم پارینه سنگی توسط اجداد همین مردم اهلی شده اند که رابطه و ارتباط کنونی آنها با این حیوانات اهلی می تواند دلیلی بر اثبات این فرضیه تاریخی باشد . به هر روی وجود جانوران گوناگون وسر وصدا و بوی طویله ها و حیوانات موجود نظر هر بیننده ای را به خود مطوف ساخته و از موارد نادری است که در هیچ نقطه ای نمی توان نظیر آن را مشاهده کرد .

4 – مینی بوس جعفر غلامی : این خودرو از ساخته های اولیه کمپانی مرسدس بنز می باشد که در سال 1916 میلادی یعنی دو سال قبل از جنگ جهانی اول تولید شده است و تا سال 1926 در آلمان مورد استفاده قرار می گرفته است . با شعله ور شدن زبانه های آتش جنگ جهانی دوم در سال 1936میلادی و به علت نیاز و رکود شدید اقتصادی مجددا از این خودرو جهت انتقال قوای متحدین به جبهه روسیه مورد استفاده قرار گرفت که در جریان جنگ استالینگراد و شکست ارتش نازی در سال 1941میلادی مینی بوس مذکور به دست متفقین و قوای روس افتاد ولی به علت مستهلک شدن و عدم کارایی در حاشیه رودخانه ولگا رها شد . سالها بعد و با فروکش کردن شعله های جنگ جهانی دوم و ورود کالاهای روسی به ایران این مینی بوس نیز به صورت سطحی بازسازی شده و از مرزهای شمالی وارد کشور شده وبه فردی به نام مشتی ممدلی قالب شد که شعر معروف (( ماشین مشتی ممدلی نه بوق داره نه صندلی)) حکایتگر این قضیه می باشد و سرانجام پس از کش وقوسهای فراوان توسط مرحوم مغفور ((غلام چک بند)) خریداری شده و به فرزندش ((جعفر)) جهت امرار معاش روزانه سپرده شد و از آن زمان تا کنون چرخ آن توسط جعفر غلامی در شمال ایران وروستای برسبور می چرخد وچرخ زندگی آنان را می چرخاند . به گزارش سایت خبری–تحلیلی کشکرت نیوز (کا. ان.ان)  تا کنون موزه کمپانی مرسدس بنز و چندین موزه معتبر دیگر داخلی و خارجی متقاضی خرید این خودروی آنتیک و با سابقه شده اند که آقای جعفر غلامی بنا بر وصیت پدر و بر خلاف خواسته فرزندانش به خصوص ((علی و بیژن)) از فروش آن خوداری کرده است . مینی بوس مذکور اکنون یکی از جاذبه های توریستی و قسمتی از تاریخ برسبور محسوب می شود.

                     www. K.N.N.com

 

+ نوشته شده در  88/09/24ساعت 12:15  توسط کشکرت نیوز  | 

شهرستان تنکابُن ( تقسیمات جغرافیایی/تاریخ/فرهنگ واماکن دیدنی )

شهرستان تنکابُن (نیز شهرستان شهسوار) یکی از شهرستان‌های استان مازندران در شمال ایران است که در غرب این استان و شرق شهرستان رامسر واقع است. باغهای پرتقال فراوانی در این شهرستان وجود دارد. مرکز این شهرستان شهر تنکابن است.

تاریخ باستانی تنکابن

درموردسکنه باستانی تنکابن آنها را منتسب به آماردها می‌دانند، دردوران بسیار کهن یعنی درزمانی که شاهنشاهان هخامنشی برایران فرمان می‌راندند، در کرانه جنوبی دریای خزر اقوام کادوسی وتپوری وآماردها می‌زیستند که پیوستگی نژادی آنهابانژادآریایی کاملا مشخص نشده‌است.تپورها در مازندران وطبرستان وکادوسیهادرگیلان سکونت داشتند.درموردمحل سکونت مردها یاآماردهااطلاعات ماناقص است. گروهی.ازمورخین محل سکونت آماردهارادرنواحی کوهستانی بین آمل وتنکابن قلمدادکردند.چنین به نظرمیرسدکه محل سکونت آماردها بین دو طایفه کادوسیها و تپورها بوده‌است، یعنی از آمل فعلی(رود اراز یا هراز)به طرف مغرب تنکابن تادیلمان.

کنت کورث موردمردها می‌نویسد:سربازان آماردی بالشکریان اسکندرمقدونی شجاعانه جنگیدند درجنگ گوگامل که آخرین جنگ داریوش سوم واسکندربودتیراندازان چیره دست آماردی شرکت داشتند ورشادت بسیاری نشان دادند، پس از آنکه اسکندر پارس را غارت و شهرهای زیادی را ویران ساخت داخل ولایت ماردها شد، این قوم از مردمان دارای اخلاق و آداب خاصی بودند آنها مردمانی زحمتکش و دلیر بودند که اسکندر تنها و با تهدید به آتش زدن تمامی جنگلها موفق به تسلیم کردن آنها گردید ودرازای بازپس گزفتن(بوسیفال)اسبش آن مناطق را به حال خودواگذاشت.دردوره شهریاری پادشاهان اشکانی مردهاازاستقلال داخلی برخوردار بودندودرمقابل قوای حکومت مرکزی ایران به شدت مقاومت می‌کردند.فرهاداول شاهنشاه اشکانی سرانجام توانست آنهارا پس حدود۲۰سال جنگ پیوسته ومقاومت مغلوب ومطیع خودساخت وتعدادزیادی ازآنها رابرای مرزبانی به قسمت شرقی کشور فرستاد. در نتیجه بی گمان پیش از ورود و استقرار آریاییها در این سرزمین، اقوام بومی در مناطق مختلف تنکابن می‌زیسته اندبه ویژه استخوانهایی که در مناطق کوهستانی پیدا شده، حاکی از آن است که اقوامی از آماردها(آمردها)در این دیار سکونت داشه‌اند.

جغرافیا

در غرب این شهرستان شهرستان رامسر قرار دارد. مرز این دو شهرستان را رودخانه چالکرود تشکیل می‌دهد. در شرق آن شهرستان چالوس قرار دارد.

جمعیت این شهرستان ۱۹۶۴۰۰ نفر است. در شهر شهسوار ۵۸۰۰۰ نفر ساکن می‌باشند. پس از آن شهر خرم آباد با ۱۱۰۰۰, عباس آباد ۹۳۸۴, متل قو یا سلمان شهر با ۸۳۰۲ , کلارآباد با ۵۱۳۱ و نشتارود با ۴۷۷۰ قرار دارند. بقیه اهالی در مناطق روستایی ساکن می‌باشند. وسعت این شهرستان ۷/۱۹۷۵ کیلومترمربع می‌باشد.

تاریخچه جداسازی شهرستان تنکابن

شهرستان تنکابن (نام آن پیش از انقلاب اسلامی: شهسوار) در تقسیمات کشوری، در استان دوم (مازندران) تشکیل شد. ظاهراً تنکابن از دورة اواخر قاجار نیز شهسوار گفته می‌شده‌است. در ۱۳۲۰ ش بخش رودسرخود به شهرستان مستقل تبدیل وازتنکابن منتزع وتابع استان گیلان گردید، بعدا و در ۱۳۲۵ ش بخش نوشهروچالوس نیز به شهرستان مستقل تبدیل وازتنکابن جدا شد. این شهرستان در ۱۳۲۷ ش ۳۷ دهستان داشت. در تقسیمات کشوری ۱۳۵۵ ش مشتمل بود بر بخشهای حومه و رامسر، دوازده دهستان و هشت شهر. در ۱۳۶۴ ش بخش رامسر از آن جدا و شهرستان مستقلی شد. پس از انقلاب اسلامی، بنا بر سابقة تنکابن، نام شهرستان (و شهر) شهسوار به تنکابن تغییر یافت.

دانشگاه

این شهر دارای یک واحد دانشگاه آزاد می‌باشد که یکی از مراکز قدیمی دانشگاه آزاد در ایران است. آدرس دانشگاه به شرح زیر است : http://www.tuniv.ir و یا http://www.tonekaboniau.ac.ir همچنین دارای یک مرکزدانشگاهی پیام نور وچند مرکز غیرانتفاعی وموسسه آمزش عالی دیگراست.

اقتصاد

از محصولات مهم آن انواع مرکبات , برنج , چای و کیوی بسیار فراوان را می‌توان نام برد. مناطق دوهزار , سه هزار و فرهاد جوی بسیار زیبا و دیدنی می‌باشند.

محصولات مهم زراعی تنکابن

محصولات مهم زراعی این شهرستان عبارت است از: برنج، چای(رتبه اول تولیددرمازندران)، گندم، جو، لوبیا، انواع صیفی و علوفة دامی. مرکّبات آن، از جمله پرتقالِ(که ازتولیدکنندگان مهم درسطح کشوراست)، مشهور است.همچنین کیوی(۹۰٪تولیدی کشور)، فندق، گلابی، سیب، آلو و آلوچه درآن به عمل می‌آیدکه بعضی از این میوه‌ها صادرمی شود، درضمن این شهرستان یکی ازمهمترین تولیدکنندگان گل وگیاه درسطح استان است که سالانه مقدارزیادی ازآن به کشورهای حاشیهٔ دریای خزرصادرمی گردد. پرورش گاو، گوسفند، بز، گاومیش، اسب و طیور، بویژه در میان بند، از مشاغل رایج آنجاست. واحدهای صنعتی پرورش دام نیز در آنجا فعالیت دارند. شیلات در کرانه‌های آن تأسیسات ماهیگیری دارد و شغل بعضی اهالی ماهیگیری است وهمچنین می‌توان ازکازگاههای تولیدماهی قزل آلا(رتبه دوم تولیددرمازندران).

صنایع جدیدومعادن تنکابن

از صنایع جدید، کارخانه‌ها و کارگاههای تولید چای (از جمله در قلعه گردن و کلارآباد)، کارخانه‌های تولید موادغذایی و بهداشتی، پوشاک و چرم (ازجمله کارخانه خزرخز؛بزرگترین کارخانه چرم وپوست) در آن فعال است. دارای معدن سنگ آهک در چهارده کیلومتری جنوب غربی شهر تنکابن (نزدیک آبادی یوسف آباد) است. برخی نیز به منابع نفت در آنجا اشاره کرده اندکه وجودچندآتشکده قدیمی درحوالی روستاهای توشکون وهمش بورووجودمنابع گازدرنعمت آبادازتوابع دهستان میرشمس الدین می‌تواند گواهی برآن باشد، همچنین درزمان امیراسعدتنکابنی فرزند ارشد سپهسالار اعظم وسایل زیادی برای استخراج نفت آورده شد که از نتیجهٔ آن اطلاعی دردسترس نیست، همچنین درکوههای نیل کلایه گلیجان ودوهزار معادن زغال سنگ مشاهده شده‌است. از صنایع دستی، نمدمالی و گلیم بافی و جوراب بافی و چادرشب بافی دارد.

کوههای شهرستان تنکابن

مهمترین کوههای شهرستان تنکابن عبارت اند از: بلند ترین قله تنکابن سیالان به ارتفاع ۴۱۵۰ متر می‌باشد، عَلَم کوه، تخت سلیمان *، کوه بلور(شاه سفیدکوه)، پیت غار (ارتفاع بلندترین قله : ح ۰۰۰، ۴ متر) در حدود ۳۸ کیلومتری جنوب شهر تنکابن و جنوب شرقی آبادی آردو، نَواس کوه / نواسرکوه (ارتفاع بلندترین قله : ح ۷۰۰، ۳ متر) در حدود ۳۸ کیلومتری جنوب شهر تنکابن و جنوب آبادی آردو، سیاه کَر (ارتفاع بلندترین قله : ح ۶۰۰، ۳ متر) اَسب چَر (ارتفاع بلندترین قله : ح ۳۵۰، ۳ متر) در حدود ۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر تنکابن، سَرگُل (ارتفاع بلندترین قله : ۳۵۰، ۳ متر) در حدود ۲۸ کیلومتری، بِلِس کوه (ارتفاع بلندترین قله : ۱۵۰، ۳ متر) در حدود ۳۲ کیلومتری و توله سَر (ارتفاع بلندترین قله : ۰۰۵، ۳ متر) در حدود ۳۳ کیلومتری جنوب غربی شهر تنکابن. گردنة «قلعه گردن» در جنوب روستایی به همین نام، در حدود یک کیلومتری جنوب غربی شهر خرم آباد، واقع است.

رودهاوچشمه‌های تنکابن

رودهای تنکابن عبارت اند از: چشمه کیله (سه هزار) به طول حدود ۸۰ کیلومتر با جهت جنوبی ـ شمالی، دوهزار به طول حدود ۱۰ کیلومتر، چالَک رود/ چالِک رود به طول حدود ۴۰ کیلومتر، صفارود به طول حدود ۲۴ کیلومتر، اِزارود (هزاررود)، گرمارود (شاخة اصلی سه هزار)، نشتارود، تنگه چال، تیرِم (شیرود)، وَلَم رود، تیله رود ورودخانه میرشمس الدین باطول حدود ۹ کیلومتر. این رودها پس از آبیاری اراضی شهرستان به دریای خزر می‌ریزند. همچنین این شهرستان دریاچه‌های کوهستانی و چشمه‌های آب گرم و معدنی دارد که ازجمله آنها می‌توان آب گرمهای فلکده درلیرسر، آب گرمی درروستای میانرود وآب گرم سه هزار را که به گرمای حضرت سلیمان معروف است رانام برد.همچنین چشمه آب معدنی شلفت که درسه هزارآن هم درنزدیکی چشمه آب گرم سه هزارولقع شده‌است، آب معدنی شلفت آزآبهای معدنی بسیار گواراوشفابخش است برای هضم غذاوناراحتیهای کبدی وتنظیم دستگاه گوارشی بسیار موثر ومفیدمی باشد، طعم آن شبیه لیموناد است واملاح معدنی گوناگونی دارد.متاسفانه به واسطه نبودن راه شوسه تابحال اهمیت آن بر همه کس روشن نیست، به امید آنکه ازاین آب معدنی مانند آب معدنی چشمه علی مبارک آباددماوند(یاآب معدنی ویشی که درفرانسه‌است)استفاده وبهره برداری شود.

پوشش گیاهی تنکابن

پوشش گیاهی تنکابن مشتمل است بر: توسکا، شمشاد، بلوط، مَمْرَز، افرا، راش، زبان گنجشک، گون، گل گاوزبان و مراتعی برای چرای دام. از جانوران نیز دارای شغال، گراز، پلنگ، خرس، قِرقی و قوش است. در رودهای آن انواع ماهی یافت می‌شود، از جمله قزل آلا، سفید، آزاد، کفال و کپور.

 

آثار ملی ثبت شده شهرستان تنکابن

ساختمان شهربانی (پهلوی – شماره ثبت ۱۵۲۲ – داخل شهر)، پل چشمه کیله (پهلوی اول – شماره ثبت ۳۳۲۹ – داخل شهر) محوطه کورسر (تاریخی – اسلامی – شماره ثبت ۳۷۷۹ – بخش گلیجان، دهستان سلیمان‌آباد، روستای لاک تراشان)، محوطه گورستانی جارجمت (هزاره اول – شماره ثبت ۳۷۸۰ – بخش گلیجان دهستان سلیمان آباد – روستای لاک تراشان)محوطه گورستان جیرمت(پیش از اسلام – اسلامی – شماره ثبت ۳۷۸۱ – بخش گلیجان، دهستان سلیمان آباد جنوبغربی)بنای سنگی کوره سر (احتمالاً اسلامی – شماره ثبت ۳۷۸۳ – بخش گلیجان، دهستان سلیمان‌آباد روستای لاک تراشان)، محوطه و گورستان جیرلپه دشت (هزار وال اسلامی – شماره ثبت ۳۷۸۵ – بهش گلیجان دهستان سلیمان آباد روستای لاک تراشان)، عمارت شهرداری تنکابن (پهلوی اول – شماره ثبت ۵۰۰۱ – داخل شهر)قلعه تنکا (اسلامی – شماره ثبت ۳۳۲۲)، پل فلزی ولی اباد(پهلوی اول-دهستان میرشمس الدین روستای ولی آباد)حمام مَکرود، پل چالکش پل یک دهنه لَپاسَر، دبیرستان سنایی، پل فلزی چالک رود، مدرسه پهلوی سابق، پل رضا شاهی، حمام امیر سعد، پل علی اباد، پل فلزی شیرود، ،ساختمان ایستگاه کشاورزی، پل زنگشامحله، بنای تُنِکا، پل فلزی نشتارود، پل قلعه گردن، پل دودهنه خِشتِ نو، مسجد امیر اسعد، /مسجد گیل محله، / پل علی اباد پایین و حوض و سکوی ناهارخوران است.

از جمله آثار قدیمی دیگرشهرستان عبارتند از : عمارت دیوان خانه و مسجد قدیمی و قلعه پیروز در شهر خرم آباد در حدود یک کیلومتری جنوب شهر تنکابن ؛ عمارت منتظم دیوان و حمام قدیمی در آبادی گُلیجان در دو کیلومتری جنوب غربی شهر تنکابن ؛ عمارت شیخ نورالدین در آبادی نورآباد (احمدسرا) در هشت کیلومتری مغرب شهر تنکابن ن ؛ پلهای آجری در مسیر آبادیهای رَمَج محله ـ کچانک و نسیه محله ـ فقیه محله و روستای بُرامسر؛ مسجد علامه ؛ مدرسة سلیمانیه ؛ و گورستانی قدیمی در آبادی سلیمان آباد (کالامور) در هشت کیلومتری جنوب غربی شهر تنکابن. منطقه جنگلی دینارسرا، مرداب نشتارود، منطقه ییلاقی داغ کوه، منطقه جنگلی سفیدآب و کوه سر، آبشارکمیلیه و کوه سرو دینارسرا

آرامگا ه‌ها، امامزاده‌ها و زیارتگا ه‌ها در شهرستان تنکابن

بقعه آقاشیرعلی در میان ناحیه؛بقعه آقامیرشمس الدین درروستای میرشمس الدین؛ بقعه ایوب پیغمبر؛ بقعه صالح بن علی؛ بقعه سّید علی کیا در روستای رودپشت، بقعه سیده زیبا خانم؛امامزاده درویش ماهرو تنکابن ؛ امامزاده سید ابوالحسن الموید بالله، بقعه سید ابوجعفر ثائری ابیض تنکابن ؛ بقعة سیدحبیب اللّه ؛ بقعة سیدحسین و سیدرضا در آبادی شیرود ؛ بقعة دو برادران در آبادی کَچانَک در سه کیلومتری و بقعة سیدجلال در آبادی زَرَوج محله گلیجان، بقعة میرسبحان در آبادیِ تمیجانَک، امامزاده سیدقوام الدین درروستای کبودکلایه وامامزاده عون بن علی پایین اشتوج-امازادهقاسم

نگاهی کلی به مکانهای تفریحی شهرستان

روستای زیبا و شگفت انگیز برسه ، روستای زیبا وسرسبز برسبور با پوشش گیاهی منحصر به فرد( زادگاه اولیه وهابیان ایرانی ) ،قله سیالان، قله گردوکوه، قله مازوچال، قله شاه رشید، کوه بلور(شاه سفیدکوه)، اثرطبیعی خشکه داران، موزه خشکه داران، منطقه ییلاقی سه هزار، چشمه آب معدنی شلف، چشمه ولگ میال، چشمه دیوخانی، چشمه کارکوه، گرخانی چشمه وینی چشمه، ولگتوک میان چشمه، چشمه سوی، آب گرم معدنی سه هزار، آب گرم معدنی فلک ده، رود دو هزار، رود سه هزار، رود ولمرود، رود آزاد رود، رودمیرشمس الدین، غار کبود آبی ور، غار دانیال، آب بندان جیسا، شکارگاه نرگس کوه، شکارگاه نوارکوه، شکارگاه اکر، شکارگاه پیله کوه، پارک چال دره، پارک سی سراسلمان شهر، موزه گیاهان دارویی کندلوس سلمانشهر، تفرجگاه گرگویه شانه تراش، رود شیرود، رود ترک رود، رود نسارود، رود گرگرود، رود کاظم رود، رود نشتارود، رود چشمه کیله، کوهستان لیمرا، کوهستان پیش کوه، کوهستان نوشا، کوهستان داکو، کوهستان مازوگاسر، آبشار ماهی وزان، آبشار سنگ بن چشمه، آبشار فرهاد جوی، دریاچه یخی یا دریا آبی، دریاچه بلور، دریاچه هزارکوه، دشت دریاسر، منطقه ییلاقی نوشا، قلعه تنکا، ساختمان شهرداری، ساختمان شهربانی، پل آجری قلعه گردن، پل قدیمی لپاسر، شا نشین دشت نوشا، قلعه نوشا، جاده قدیمی مالرو سه هزار، مزارع پرورش ماهیان سردابی دو هزار، مزارع پرورش ماهیان سردابی سه هزار، مراکز پرورش ماهی درآبندان ها(بابولات و..)، کارگاه کوزه گری سلیمان آبادگل چال، ،پایه‌های چوبی اسکله بندر تجاری درسبزه میدان، قلعه نوشاه تنکابن، قلعه کتی تنکابن، قلعه هاله کله تنکابن، قلعه بهکله تنکابن، قلعه سیاورز خرم آباد تنکابن، قلعه رودپشت تنکابن، قلعه لشکرک تنکابن، قلعه هلوکله تنکابن، پل قلعه گردن تنکابن، قلعه تنکا تنکابن و.....

درکیلومتر ۳۰ محور تنکابن به چالوس به بعد از شهر عباس آباد و قبل از سلمانشهر درکنار جاده واقع شده و تنها ۱۲۰ متر باد ریا فاصله دارد. این منطقه حفاظت شده به عنوان تنها جنگل جلگه‌ای و بکر و از آخرین بازمانده‌های اکوسیستم‌های جنگلی جلگه‌ای شمال ایران با مساحت تقریبی ۲۶۰۰۰۰۰ مترمربع مساحت بشمارمی رود. انواع مختلف گونه‌های جانوری و گیاهی مانند توسکا از نوع کرک که در ایران رو به انقراض است سه قلو انجیلی، انار، ممرز، بلوط، لیلکی یا کرات خرمندی، لرگ، ملج، انوع مهم شمشاد، ازگیل جنکلی و یاس وحشی می‌باشد گونه‌های متنوع و فراوان جانوری نیز از قدیم در قدیم در آن می‌زیستند و درحال حاضر زیستگاه حیوانات وحشی نظیر شغال، گرگ، خوک، گربه وحشی و پرندگانی مثل حواصیل خاکستری، قره، غاز، مرغابیها، دارغاز باکلان، اگوت بزرگ و کوچک می‌باشد. خشکه داران با شرایط مذکور و برخورداری از ساحل زیبای دریای خزر و مجاورت با شهرهای توریستی و امکانات اقامتی و پذیرایی از جمله بهترین مناطق برای اجرای تور می‌باشد درحاشیه این منطقه نیز یک موزه تاریخی طبیعی ایجاد شده که مجموعه تاکسیدرمی از حیوانات وحش شمال ایران را به نمایش گذارده و همواره مورد استقابل محققان و دانش پژوهان است با هماهنگی اداره محیط زیست می‌توان از این جاذبه بازدید کرد.

جاده آسفالته دو هزار از سه راهی خرم آباد و قبل از پل چشمه کیله آغاز و با عبور از شهر خرم آباد و دو راهی لتاک و پارک چالدره با طی مسافت ۴۰ کیلومتر به کلیشم می‌رسد از این نقطه در شرق جاده با صورت پیاده در حدود ۵/۱ ساعت در مسیر صعود به قله سیالان دشت زیبای دریا سر وجود دارد. این منطقه ۲۰۰۰۰۰ متر مربغ مساحت دارد، ارتفاع دشت از این صحرا ۱۸۰۰ متر بوده و به این خاطر در تابستان دارای آب و هوای بسیار مطبوعی است. وجود کوهای زیبای هر تنگ لات خان بن، سیاه کل و کل تلا، کوههای پوشده از گیاهان، چشمه‌ها و رودهای پر آب دریاسر را بعنوان یکی از جاذبه‌های منحصر بفرد کشور معرفی می‌کند.

مسیر دسترسی تنکابن به خرم آباد پس از عیور از قلعه گردن به سمت جنوب امتداد یافته و دو راهی لتاک در جانب شرقی وارد یک جاده خاکی می‌شود که به طرف منطقه زیبای سه هزار ادامه پیدا می‌کند دره سه هزار منطقه‌ای بکر، زیبا با چشم اندازهای بدیع، چمنزارها، جنگلهای مرتفع و جلگه‌ای، روددخانه پر آب سه هزار یک مانده‌است آب و هوای مطبوع به همراه ابشاره‌ها و چشمه‌های آب گوارا و آرامش رویایی این منطقه برای گروههای توریستی مشتاق آرامش و طبیعت کاملاً ایده‌آل است. پس از طی کردن مسافتی د رحدود ۳۵ کیلومتر با وسیله نقلیه در صورت ۳۰ کیلومتر پیاده روی در دو کیلومتری شمال شرق روستای میان رود در غرب رودخانه پرور آب معدنی شلف قرار دارد که Ch مواد قلیایی، نمکی، آهکی، فسفر، اکسید آهن، سیلیس، پتاس، آلومین، کلر، سود، کربنات، منیزیم و اسید سولفوریک تشکیل شده و با دارا بودن خواص طبی فراوان برای درمان بیماریهای مختلف، نظیر امراض کلیوی سوء هاضمه و نقرس، امراض جلدی و درد روماتیسم مفید است این آب معدنی به همراه مناظر زیبای طبیعی اطراف مورد علاقه ورزشکاران و طبیعت گردان می‌باشد.

این غار زیبا در ارتفاعات مشرف به سلمانشهر قرار دارد سلمانشهر در ۳۰ کیلومتری شرق تنکابن در مسیر ارتباطی کناره چالوس به تنکابن قرار دارد این شهر در ساحل زیبای خزر واقع شده و مسیر دسترسی به غار دانیال از وسط شهر و از خیابان میانی شهر و محور ارتباطی در محل میدان مرکزی شهر جدا و وارد خیابان دریا گوشه می‌شود این خیابان در ادامه از شهر خارج و به طرف جنوب و دامنه‌های زیبای البرز ادامه پیدا می‌کند و در خاتمه به روستای چاری می‌رسد و از وسط رود چاری گذشته و پایان می‌یابد کل فاصله تنکابن تا آخر روستای چاری ۴ کیلومتر بوده و ازمحل با پای پیاده به ۱ ساعت زمان لازم است تا با عبور از ارتفاعات یلاع و زیبا و جنگلی به دهانه غار رسید. داخل غار بسیار سرد بوده و آب گوارا و سردی هم در داخل آن جاری است مواد آهکی چکیده از سقف غار منظره زیبایی دارد پهنای غار از ۲ الی ۵ متر متغیر است و طول آن نامعلوم است و به گفته بومیان به ۶۰۰۰ مترمی رسد شباهت زیادی بین این غار و غار علیصدر وجود دارد این محل برای اجرای تور برای هر گروه سنی جالب و دلپذیر است.

در ۱۸ کیلومتری مسیر تنکابن به دو هزار و درکنار جاده قرار دارد و مسیر آسفالت بوده و پارک زیبای چالدره با ۹۴ هکتار مساحت در میان دلتای دو رود سه شهزار و دو هزار و محل اتصال آنها قرار دارد این پارک با پل پارکینگ، سرویسهای بهداشتی، اب و برق، الاچیق از امکانات پارک چالدره می‌باشند طرحهایی برای توسعه این پارک در دست اجرا است.

آبشار فرهاد جوی

جاده آسفالته دو هزار و سه هزار که از تنکابن آغاز می‌شود پس از عبور از خرم آباد به مساحت ۲ کیلومتر به منطقه قلعه گردن می‌رسد که منظره جالبی را در دامنه ارتفاعات کوتاه و جنگلی از جلگه و دریای تنکابن به نمایش می‌گذارد. این محل با تنکابن ۸ کیلومتر فاصله دارد در کنار جاده از تونل انحرافی و تاریکی قلعه تنکا که آب و لمرود را به رود سه هزار ملحق می‌کند آبشاری ایجاد شده که ده متر ارتفاع دارد و تا ۵۰ متر قابل افزایش است در جمع محیطی زیبا برای اتراق مسافران بوجود آمده‌است.

این مکان بکر در لیر سر قرار دارد، مسیر آن از سه راهی خرم آباد در داخل شهر تنکابن و قبل از پل چشمه کیله آغاز و پس از عبور از شهر خرم آباد به دو راهی لتاک می‌رسد، از این محل پس از عبور از پل به فاصله اندک دو راعی سه هزار و لیر سر وجود دارد که از این محل جاده بصورت خاکی ادامه پیدا می‌کند کل فاصله تنکابن تا روستای سنتی فلکده ۳۳ کیلو متر است. آب گرم با درجه حرارت متوسط در کنار رودخانه لیرسر و یک چشمه آب سرد به همراه جنگلهای انبوه و کوههای پوشیده از درخت برای اجرای تور و گروههای مختلف توریستی بسیار جالب است.

       .    روستای تاریخی و زیبای برسبور

این روستای زیبا و سرسبز متعلق به دهستان بلده از شهر خرم آباد تنکابن می باشد که دارای پوشش گیاهی و طبیعی منحصر به فرد بوده به گونه ای که کارشناسان به علت غنای طبیعی و جمع شدن گونه های فراوان وکمیاب گیاهی در این روستا با توجه به وسعت آن به این روستا لقب صندوقچه گیاهی مازندران داده اند و شاید نکته جالب در این مورد این باشد که روستای برسبور در بین محققان خارج از کشور شناخته تر از داخل کشور می باشد .

بخش‌ها

شهرها: تنکابن

شهرها: سلمان شهر، عباس آباد و کلارآباد.

 

شهر: نشتارود

شهر: خرم‌آباد

روستاها

پایین اشتوج

‌ايجاد و تشكيل تعداد 4 دهستان شامل روستاها، مزارع و مكانها در شهرستان تنكابن تابع استان مازندران

 • ‌ايجاد و تشكيل تعداد 4 دهستان شامل روستاها، مزارع و مكانها در شهرستان تنكابن تابع استان مازندران

  ‌تقسيمات كشوري و وظائف استانداران و فرمانداران

  ‌هيأت وزيران در جلسه مورخ 1366.2.2 بنا به پيشنهاد شماره 11259.1.5.53 مورخ 65.12.9 وزارت كشور در اجراي ماده 3 قانون تعاريف و ضوابط‌تقسيمات كشوري و تبصره‌هاي ذيل آن به استناد ماده 13 قانون و ماده 31 آيين‌نامه اجرايي آن مصوب مهر ماه 1363 تصويب نمودند:
  ‌در قسمتي از شهرستان تنكابن تابع استان مازندران تعداد 4 دهستان شامل روستاها، مزارع و مكانهاي زير در محدوده جغرافيايي معين مطابق با كروكي و‌نقشه‌هاي 1.250000 ضميمه به شرح زير ايجاد و تشكيل گردد:

  -------------------------------------------------------------------
  ‌1 - دهستان نشتارود  : به مركزيت روستاي كترا مشتمل بر 36 روستا، مزرعه و مكان به شرح زير:
  1 - بندبن، 2 - پلسرا، 3 - كاظم‌آباد، 4 - تمشكل، 5 - توبن، 6 - چالو، 7 - ديزپشت، 8 - دينارسرا، 9 - رودگر محله، 10 - سرفقيه‌آباد، 11 - سفيدآب، 12 -‌سياه مشته، 13 - فقيه آباد، 14 - كتي بازار، 15 - كلنگه، 16 - كنكوه، 17 - كوه‌سر، 18 - لت سياه مشته، 19 - معلم كوه، 20 - آلكه، 21 - باغ نظر، 22 -‌گتيل پرده سر، 23 - بابولات، 24 - پلتكله، 25 - حبيب‌آباد، 26 - رودپشت، 27 - زوار، 28 - سربود، 29 - كميليه، 30 - طالش محله، 31 - كترا، 32 -‌ شمس‌آباد، 33 - مازوين سفلي، 34 - مازوين عليا، 35 - مازندران محله، 36 - همرودبن.

  -------------------------------------------------------------------
  ‌2 - دهستان گليجان   : به مركزيت روستاي سليمان‌آباد مشتمل بر 113 روستا، مزرعه و مكان به شرح زير:
  1 - آخوند محله، 2 - آخوند ملك، 3 - آقا مقيم محله، 4 - آهك چال، 5 - احمدسرا، 6 - نارجي، 7 - ايراكش، 8 - بازارمحله، 9 - بالابند، 10 - بالاشيرود،11 - برامسر، 12 - بونتدان بالا و پايين، 13 - بي‌سر، 14 - كاركوه، 15 - پسچال، 16 - پساكوتي، 17 - پشت چوب، 18 - پلطان، 19 - پي‌سرا، 20 -‌پيازپشته، 21 - طاهرك محله، 22 - ترنگ پشته، 23 - حاتم‌سرا، 24 - تلوسرمحله، 25 - تميجانك، 26 - تنگار، 27 - تودارك، 28 - شريف‌آباد، 29 -‌توكله، 30 - جل‌آخوند محله، 31 - جل چلاسر، 32 - چالكش، 33 - خزركنار، 34 - چرخچي محله، 35 - چلاسر، 36 - چناربن، 37 - حاجبته، 38 -‌خشكرود، 39 - خلخال محله جديد، 40 - خلخال محله قديم، 41 - درويشسرا، 42 - رستم‌پشته، 43 - تقي‌آباد، 44 - رضامحله، 45 - رمج محله، 46 -‌رودباري كنار، 47 - زروج محله، 48 - عماريه، 49 - سليمان‌آباد، 50 - جليل‌آباد، 51 - سورپشتكي، 52 - سليم‌آباد بالا، 53 - سليم‌آباد پايين، 54 -‌شاغوزكله، 55 - شب خوس كول، 56 - شعيب كلايه، 57 - شكارپشته، 58 - شيرود، 59 - سيف‌محله، 60 - علي‌آباد، 61 - عمران، 62 - نصير محله، 63 -‌كاسه‌گر محله، 64 - كاوه ملك، 65 - كبود كلايه، 66 - كتاله‌سرا، 67 - كچانك، 68 -
  كراتچال، 69 - رشيديه، 70 - كشكوه، 71 - همت‌آباد، 72 - كندسر،73 - كندسرك، 74 - تنگه دشت، 75 - ايثارده، 76 - گراكو، 77 - مهاجرآباد، 78 - محمدآباد، 79 - گرمن، 80 - گليجان، 81 - صالح‌آباد، 82 - گلمحمد‌لنگه، 83 - گيل محله، 84 - لات كنار، 85 - لپاسر، 86 - لرزبن، 87 - لشتو، 88 - لوزه‌سرا، 89 - ليه، 90 - مازولنگاسر، 91 - مازي‌سو، 92 - قنبرآباد، 93 -‌ملاحاجي‌محله، 94 - ملاعظيم رزگاه، 95 - مهران، 96 - مياندج محله، 97 - ميانرود، 98 - مير عزيز كلايه، 99 - نارنج دارين، 100 - نسام‌گاه، 101 -‌يوسف‌آباد، 102 - نصيرآباد، 103 - نورالدين محله، 104 - واچك، 105 - هاله كله، 106 - دميرون، 107 - سيكلايه، 108 - پيشكوه، 109 - كچه سر، 110- پيشار، 111 - سورگلو، 112 - لرسانكوه، 113 - لاكترشان.

  -------------------------------------------------------------------
  ‌3 - دهستان بلده  : به مركزيت روستاي بلده مشتمل بر 73 روستا، مزرعه و مكان به شرح زير:
  1 - آبكوله سربزرگ، 2 - آبكوله سركوچك، 3 - برسبور ، 4 - آغوزكله، 5 - استخرسر، 6 - اميرآباد، 7 - امين‌آباد، 8 - آغوز كتي، 9 - قلعه گردن، 10 - بهكله،11 - پرچين‌پشته، 12 - پردارم، 13 - پرده سر، 14 - پلهم دشت، 15 - نعيم‌آباد، 16 - تازه‌آباد، 17 - تشكون، 18 - تلوسرك، 19 - توت‌باغ، 20 - توساكتي،21 - توساكله، 22 - ججلان، 23 - جلي، 24 - جيرسرا، 25 - صادق‌آباد، 26 - چال‌دره، 27 - حاجي‌آباد، 28 - خمگردن، 29 - داربار، 30 - دهگاه‌كت، 31- دهگاه، 32 - زردكند، 33 - زمين‌بن، 34 - سليمان محله، 35 - سواي، 36 - اسدآباد، 37 - سياه‌ورز، 38 - منصورآباد، 39 - شانه‌تراش محله، 40 -‌شافوزكتي، 41 - شيرج خيل، 42 - شيرج محله بزرگ، 43 - شيروان محله، 44 - قاشق تراش محله، 45 - عزيزآباد، 46 – كرات كله عليا، 47 – كرات كله سفلي،48 - كراجوبكنار، 49 - نعمت‌آباد، 50 - گرف، 51 - گشعلي‌آباد، 52 - كلات، 53 - كلاچ‌پا، 54 - كلامگاه، 55 - كنارور، 56 - عسگري‌آباد، 57 - مهدي‌آباد،58 - گاويل، 59 - گرماپشته، 60 - گيل محله، 61 - لتاك، 62 - لشكرگ، 63 - ليره سر، 64 - ميانسرا، 65 - ميانكوه محله، 66 - ميرشمس‌الدين، 67 -‌ولمرود، 68 - ولي‌آباد، 69 - هراتبر، 70 - هلوبن، 7
  1 - همشبور، 72 - سنگرده، 73 - بلده.

  -------------------------------------------------------------------
  ‌4 - دهستان لنگارود  : به مركزيت روستاي سيد محله مشتمل بر 25 روستا، مزرعه و مكان به شرح زير:
  1 - بائوج خيل، 2 - پرچور، 3 - حيدرآباد، 4 - دراسرا، 5 - سرلنگا، 6 - سيد محله، 7 - شجاع محله، 8 - طالش خيل، 9 - علي‌آباد، 10 - كاظم كلا، 11 -‌سجاديه، 12 - گرداب، 13 - لالنگا، 14 - ماشاء‌الله‌آباد، 15 - مشهدي سرا، 16 - هردوآبرود، 17 - امام‌دشت، 18 - پسنده عليا، 19 - سرتاكرات، 20 -‌سي‌بن، 21 - وليكستان، 22 - حمزه‌آباد، 23 - خشكلا، 24 - خضرآباد، 25 - لاروسر.

مطالب فوق ازپورتاول وزارت کشور، دانشگاه آزاد تنکابن و اداره فرهنگ وارشاد شهرستان تنکابن در اختیار سرویس تاریخی سایت کشکرت نیوز آقایان( سید. م. و)و(م.د )و خانمها (سیده س.و) و( ز. د ) قرار گرفته است . با تشکر از موسسات محترم فوق و همکاران گرامی کشکرت نیوز استفاده از این مطالب با ذکر مرجع مجاز می باشد.                             www. K.N.N.com

 

 

+ نوشته شده در  88/09/24ساعت 12:12  توسط کشکرت نیوز  | 

 

بررسی علل مهاجرت از برسبور

يكي از مسائلي كه مي بايست امروزه  مردم و مسئولان روستای برسبور  بدان توجه نمايند  بحث توسعه روستايي  و مهاجرت از این روستای سرسبز شمالی است. در كشورهای توسعه نیافته به جهت عدم سياستگذاري و برنامه ريزي صحيح در ارتقاء سطح كيفي زندگي مردم اين مناطق، مهاجرت روستائيان به شهرها به طور قابل ملاحظه اي افزايش يافته است و موجبات رشد شهر نشيني و بروز مسائل و ناهنجاريهاي رواني ، اجتماعي، فرهنگي و اقتصادي را فراهم آورده است .

 بررسي علل و عوامل مهاجرت مردم روستای برسبور به شهرهاعلی الخصوص کلان شهر تهران موجبات ركود اقتصادي بخصوص در بخشهاي كشاورزي و دامداري روستا را فراهم آورده است. دراین میان راهكارهاي رشد و توسعه روستای برسبور ، نيازمند مطالعه و تحقيقات عميقي در اين زمينه مي باشد كه مي تواند مسئولان محلی را در برنامه ريزي و سياستگذاري هاي اقتصادي ، اجتماعي و فرهنگي ياري نمايد .

در اين گزارش سرویس اجتماعی سایت کشکرت نیوز ضمن پرداختن به معضل مهاجرت  در روستای برسبور،با بررسی زندگی مهاجرین این روستا ابعاد پیدا وپنهان این آسیب اجتماعی را مورد توجه قرار داده است:

 

علل و عوامل مهاجرت مردم در روستای برسبور به شهرها علی الخصوص تهران:  


 
به طور خلاصه ، علل و عوامل مهاجرت مردم در روستای برسبور  را، مي توان در چهار طيف اصلي طبقه بندي كرد :
1
-عوامل دافعة روستايي        
2
 -عوامل جاذبة شهري
3
 -روند و ماهيت توسعة اقتصادي ، اجتماعي ، فرهنگي و سياسي سدة اخير
 4  -رويه ها و سياستهاي توسعه اي نادرست و ضعف در برنامه ريزي .
بيكاري پنهان ، محدود بودن زمينهاي كشاروزي ، عدم برخورداري از بهداشت ، آموزش و مشاغل معتبر, عدم امنيت اجتماعي ، اختلافات قومي و قبيله اي ، عدم برنامه ريزي صحيح دولت و عدم سرمايه گذاري در مناطق روستايي ، عدم برخورداري از فرصتها و سياستهاي ناعادلانة توزيع از جمله عوامل دافعةدروستای برسبور است كه منجر به مهاجرت مردم این روستا به شهرها شده است.
همچنين جاذبه هايي كه موجب جذب مردم این روستا به شهرها مي شوند عبارتند از : دسترسي به امكانات فرهنگي ، آموزشي ، بهداشتي و درماني و همچنين زمينه هاي مناسب اقتصادي ، تمركز سرمايه هاي خارجي در شهر ، وجود آزاديهاي نسبي ، عدم كنترل ها و محدوديتهاي روستا و تمركز صنايع تكنولوژي و دانش فني . (4)

پيامدهاي مهاجرت:


مهاجرت مردم روستای برسبور و اصولا تمام روستاهای مشابه به شهرها ، بخصوص در كشورهاي جهان سوم ، علاوه بر آثار نامطلوب اقتصادي ، اجتماعي و فرهنگي ، فشارهاي رواني زيادي بر روي مهاجران باقي مي گذارد . به جهت دور شدن از موطن خود و قرار گرفتن در محيطي تازه ، مهاجران با نوعي حالت بيگانگي و انزوا مواجه مي شوند كه اين امر مي تواند زمينه ساز بروز انحرافات و آسيبهاي اجتماعي باشد . در شهرها به جهت كاهش نظارت بر رفتار افراد ، بر خلاف روستاها كه محيطهاي محدودي هستند ، امكان بروز انحرافات و انواع بزهكاري فراهم گشته و فرد به جهت آن كه با ارزشهاي رايج در شهر بيگانه است ، در گرايش به انحرافات اجتماعي ، زمينة مساعد تري دارد . خصوصاً وجود بيكاري و فقر اين امر را دامن مي زند و اكثر مهاجران به علت عدم مهارت و تخصص كاري مجبور به كارهاي كاذب مانند دستفروشي شده و به اين ترتيب به افزايش بيكاريهاي پنهان كمك مي كنند . اين افراد اغلب در حاشية شهر مسكن مي گيرند و خود گونه اي خرده فرهنگ را بوجود مي آورند و به جهت اختلافات قومي و فرهنگي ، موجبات نزاع و اختلاف را با ديگر مهاجران ميسر مي سازند . از طرف ديگر مهاجرت مردم  این روستا به شهرها كه بيشتر آنان را جوانان و مردان تشكيل مي دهند ، موجب خالي شدن روستا از نيروي فعال و جوان شده و كاهش توليدات كشاورزي و دامي را در پي خواهد داشت . مهاجرت مردم  روستا و رفت و آمد آنان ميان شهر و روستا ، موجب انتقال فرهنگ شهري وصنعتي شدن خانواده هاي روستايي شده و ميل مهاجرت به شهر را در ساير افراد خانواده افزايش مي دهد . همچنين  این عامل موجب بهم خوردن تعادل هرم سني در شهر وتضعیف تعادل جنسي در روستا مي شود . اکنون نرخ زاد و ولد در روستای برسبور به جهت مهاجرت نسل جوان كاهش يافته و هرم درصد جمعيتی روستای برسبور متشکل از افراد میانسال و پیر شده است . که این عامل در آینده می تواند زمینه ساز بحرانی جدی در این روستای زیبای شمالی گردد. در پایان ضمن آرزوی برگشتن مهاجران این روستا به دامان پر مهر آن در آینده ای نزدیک از مهاجرینی که با همکاری بی شائبه خود ، کشکرت نیوز را در اجرای این تحقیق یاری کرده اند  قدردانی کرده وبه رسم سپاس اسامی تعدادی از آنان را در ذیل درج می گردد .

             به امید آبادانی وشکوه هرچه بیشتر سرزمین پدریمان ، برسبور زیبا و سرافراز

            با تشکر وسپاس از :

1 – سید محراب وهابی               7 – علی  غلامی

2 – بهمن دادخواه                     8 – حسین عسکری

3 – وحید حسینیان                    9 – سیدفریدون وهابی

4 – سید سهراب وهابی              10 – شیرزاد حسینیان

5 – سید علی وهابی                11 – خانواده محترم ثابت

6 – سید جواد وهابی              12 - ...و تمامی عزیزان همراه

www. K.N.N.com

 

 

+ نوشته شده در  88/09/24ساعت 12:8  توسط کشکرت نیوز  | 

 

نایب رییس شورای اسلامی خرم آباد از برگزاری جلسه‌علنی مشترك شورای شهرستان با شوراهای برسبور ، میانکومحله ، شهیدآباد ، نعمت آباد ، تشکون و قلعه گردن در روز دهم بهمن ماه در بخشداری خرم آباد خبرداد.
به گزارش خبرنگار
سایت خبری –تحلیلی کشکرت نیوز (کا. ان.ان) نایب رییس شورای اسلامی خرم آباد در جلسه‌علنی شورای اسلامی شهرستان تصریح كرد: به مناسبت دهم بهمن ماه بزرگداشت روز مجلس شورای اسلامی، جلسه‌علنی مشترك با شوراهای اسلامی روستاهای خرم آباد با محوریت برسبور برگزار خواهد شد.

نایب رئیس شورای اسلامی خرم آباد در حاشیه این کنفرانس مطبوعاتی در مورد طرد شدن و سکوت بعضی از چهره های سرشناس شورای اسلامی ادوار قبل وکنونی ابراز نگرانی کرده و خاطرنشان كرد: غیبت یك شخصیت های فرهنگی-سیاسی بزرگ مانند آقایان عبدالله پور ، جلال مالک ، تلیکانی و سید عباس وهابی  در شورای اسلامی به هیچ عنوان مصلحت نیست اگر مصالحی هم اقتضا كرده كه ایشان غایب باشند پیش‌بینی من این است كه در شرایط مناسبی به این عرصه برمی‌گردند و اگر شرایطی به وجود بیاید كه بتوان فضا را مدیریت كرد این اتفاق خوب رخ خواهد داد. www. K.N.N.com

 

 

+ نوشته شده در  88/09/24ساعت 12:6  توسط کشکرت نیوز  | 

دعوت کارگردانان مشهور از مردم برسبور  جهت بازی در فیلم

 

بر اساس گزارش سایت خبری – تحلیلی کشکرت نیوز (کا. ان.ان) به علت وجود ژن هنری و استعداد خارق العاده مردم برسبور تعداد زیادی از کارگردانان ممتاز داخلی و خارجی به مردم این روستای زیبای شمالی دعوت نامه ارسال نموده و جهت بازی در فیلمها و سریالهای خود دعوت به عمل آورده اند که این دعوتها هم اکنون توسط این مردمان هنرمند در دست بررسی است. بر اساس گزارش سایت خبری –تحلیلی کشکرت نیوز (کا. ان.ان) آقای فرج الله سلحشور کارگردان سریال یوسف پیامبر جهت اجرای نقش یوزارسیو از آقای تقی دادخواه دعوت به عمل آورد . این کارگردان برجسته، چهره فتوژنیک و زیبایی خدادی تقی دادخواه را دلیل انتخاب او برای اجرای این نقش دانست و گفت زیبایی شگفت انگیز چهره این مرد با وجود کهولت سن به نحوی مسحور کننده است که برای ایفای نقش حضرت یوسف، نیازی به گریم نیز ندارد و بیننده به راحتی با او ارتباط برقرار کرده و او را در این قالب می پذیرد . وی با اظهار تاسف از عدم استفاده از نامبرده به علت مشغله کاری ابراز امیدواری کرد بتواند از ایشان در سریال یوسف پیامبر 2 استفاده کند . همچنین بر اساس گزارش کشکرت نیوز (کا. ان.ان) از سینمای هالیوود  ، استیون اسپیلبرگ کارگردان مطرح سینمای هالیوود پس از ارائه طرح فیلم سینمایی سیندرلا از بین بازیگران سرشناسی چون آنجلا جولی ؛ کامرون دیاز و نیکول کیدمن از مشتی خاتون جهت اجرای نقش سیندرلا دعوت به عمل آورد و دلیل انتخاب ایشان از بین رقبای سرشانسش را چهره زیبا و اندام متناسب وی اعلام کرد که در مرحله بالاتری نسبت به رقبایش قرار دارد و کفشهای جادویی سیندرلا را لایق پاهای وی دانست و اعلام کرد تولید این کفشها جهت فیلم یاد شده به شرکت نایک سپرده شده و مدیران این شرکت نیز قول داده اند به علت فیزیک خاص این بازیگر کفشهای یادشده را بایک متر ونیم پاشنه اضافی تا اول دسامبر تحویل دهند . گفتنی است مشتی خاتون با قبول این پیشنهاد هم اکنون مشغول تکمیل زبان انگلیسی خود جهت سفر به ایالات متحده آمریکا می باشد . ایشان در گفتگو با خبرنگار سایت خبری –تحلیلی کشکرت نیوز (کا. ان.ان) هدف از این سفر و قبول پیشنهاد اسپیلبرگ جهت اجرای نقش سیندرلا اعلام داشت : هدف من معرفی فرهنگ وتمدن برسبور به جهانیان وهمچنین کسب اسکار نقش اول زن می باشد . وی ابراز امیدواری کرد با دستمزدی که از بازی در این فیلم به دست می آورد موفق به خرید پراید مدل 88 برای مسافر کشی یگانه پسرش علی شده وبا باقیمانده آن نیز گوشهای کر شوهرش را شنوا سازد.                       www. K.N.N.com

 

 

 

 

+ نوشته شده در  88/09/24ساعت 12:3  توسط کشکرت نیوز  | 

القاب کهن برسبوری

اسم و لقب گذاشتن برای آدم‌ها البته در ایران ریشه تاریخی دارد و در متون قدیم نمونه‌های فراوانی از آن می‌توان دید لقب‌گذاری بخصوص در دوران قاجار با دست و دلبازی‌های شاهان قاجاری بیشتر معمول شد و تا آنجا پیش رفت که برای بچه‌های تازه متولد شده هم لقب می‌گذاشتند در دوره‌های مختلف تاریخی لقب‌گذاری‌ شکل و شمایل متفاوتی داشته ‌است. گاهی بر مبنای تعارفات مذهبی، آدم‌ها به لقب‌های مذهبی معروف شده‌اند و گاهی این لقب‌ها تنها به جایگاه و رتبه اجتماعی و بخصوص حکومتی‌شان برمی‌گشته و در نهایت در دوره ما با چرخشی در شیوه لقب گذاری، لقب‌ها براساس انتساب به شغل و جایگاهی که بر اساس دستاوردهای علمی ‌و تحصیلی به افراد داده می‌شوند، هستند بر اساس گزارش سایت خبری –تحلیلی کشکرت نیوز (کا. ان.ان)  در برسبور از گذشته های دوربعضی از مردم به القابی معروف بوده اند و این القاب به صورت آهنگین و موزون در بین مردم علی الخصوص جوانان  خوانده می شده و گویا سراینده و واضع این القاب نیز فردی طناز به نام میرزا آقا وهابیان می باشد وبا وجود اینکه لقب دلشاد را بر او گذاشته اند لیکن خود با این قضیه مخالف بوده وخود را دلخون می نامد . این روح طنز در بین اولاد وی نیز  وجود داشته که اولاد وی اکنون پا جای پای پدر و حتی فراتر گذاشته اند . در ذیل قسمتی از این القاب با کسب اجازه از صاحبان آنها توسط سایت خبری –تحلیلی کشکرت نیوز (کا. ان.ان)انتشار می یابد :

1 – میرزاآقا دلشاد         2 – س.ا. جانباز     3 – ع. خیکن

4 – مشتی ...گوزن       5 – غ. چک بند         6 – ع. زرده گوش

7 – م. سگ سبیل  8 – ج. سگ کش        9 – ر. بسوته دماغ

10 – س.م. عمرعاص 11 – ر. گاو کش      12 – ن. پوست کلفت

www. K.N.N.com

 

 

+ نوشته شده در  88/09/24ساعت 11:57  توسط کشکرت نیوز  | 

انجمن زن ذلیلهای برسبور ( ز. ذ . ب )

بر اساس گزارش سایت خبری –تحلیلی کشکرت نیوز (کا. ان.ان)اين موضوع مشخص شد كه در روستای برسبوردر هر 15 ثانيه يك مرد توسط زنش مورد ضرب و شتم قرار مي‌گيرد و در برخي از موارد نيز مشاهده شده كه مرد در این درگیری به شدت آسیب دیده و صدمات جبران ناپذیر جسمی و روحی به او وارد می شود .

به گزارش سرويس «آسيب‌هاي اجتماعي» سایت خبری –تحلیلی کشکرت نیوز (کا. ان.ان)در روستای برسبور كه در هر 15 ثانيه يك مرد توسط همسر خود مورد ضرب و شتم قرار مي‌گيرد كه اكثر اين مردان با وجود شدت جراحات جهت حفظ آبروی خود و سرافکنده نشدن در محل مجبور به پنهان کاری وکتمان حقایق می شوند. و اين در حاليست كه همه مردم این موضوع را می دانند و جالب اینکه به روی هم نمی آورند.در سال 1998 میلادی که مردان این روستا از این آسیب شدید اجتماعی و خشونت زنان علیه خود به تنگ آمده بودند با  تشکیل انجمن زن ذلیلهای برسبور ( ز. ذ . ب )اعتصاب غذا و برپایی راهپیمایی پیش نویس قطعنامه ای را با امضاء آقایان تقی دادخواه / شاهرخ دادخواه / سیدمومن وهابی / سید یعقوب وهابی / سید ابراهیم وهابی / سید عباس وهابی / داراب وهابی/ ولی حسینیان / شعبان حسینیان / داوود عسکری / زکریا عسکری / جعفر غلامی /سید نصیر وهابی روانه شورای اسلامی برسبور کردند که بر اساس آن قانونی در سال 1999 ميلادي و در زمان تصدی گری سید زمان وهابی در شورای اسلامی برسبور به تصويب رسيد، كه  بر اساس آن بايد بر خلاف عرف بین الملل و تمامی شهر و روستاهای کشور در برسبور مردان مورد حمايت دولت و نهادها و سازمان‌هاي حمايت از حقوق اولیه مردان  قرار بگيرند، چرا كه در سال 1999 ميلادي اكثر آسیب ها و نقص عضو ها ناشي از خشونت‌هاي خانگي زنان در اين روستا بوده، طي اين  سالها نيز مردان براي احقاق حقوق از دست رفته خود بسيار تلاش كردند و در نهايت شورای اسلامی روستای برسبور به قانون حمايت از حقوق مردان و حذف خشونت عليه آنهاراي مثبت داد. به گزارشسایت خبری –تحلیلی کشکرت نیوز (کا. ان.ان) همه ساله 18 آذر به مناسبت سالگرد این روز فرخنده به صورت مخفیانه توسط مردان روستای برسبور جشن گرفته می شود و اعضای جدید نیز طی آئین ویژه ای به عضویت انجمن ز.ذ.ب (زن ذلیلهای برسبور ) در می آیند . اسامی اعضای هیات مدیره و مدیر عامل انجمن زن ذلیلهای برسبور(ز.ذ.ب) به زودی در سایت کشکرت نیوز انتشار خواهد یافت .

www. K.N.N.com

+ نوشته شده در  88/09/24ساعت 11:50  توسط کشکرت نیوز  | 

نزاع بر سر كرايه تاكسي  در محور خرم آباد – کرچه کله

درگيري يك راننده تاكسي با مسافرش بر سر پرداخت كرايه منتهي به درگیری شد و به اين ترتيب پرونده‌اي در شعبه ويژه دادسراي امور جنايي تنکابن به جريان افتاد.به گزارش خبرنگار حقوقي به گزارش سایت خبری –تحلیلی کشکرت نیوز (کا. ان.ان)ساعت 20 شب پنج‌شنبه 12 آذرماه سال جاري راننده ای به نام تلیکانی 55 ساله به دليل مجروحيت از ناحيه پهلو به بيمارستان  شهید رجائی تنکابن انتقال يافت و مورد مداوا واقع شد.در بررسي‌هاي مقدماتي مشخص شد كه مضروب به نام تلیکانی به ضرب چاقوي مردی 28 ساله به اسم "فرشاد  به صورت دلخراشی مجروح شده  است.با شروع تلاش‌هاي كارآگاهان اداره دهم آگاهي در نهايت متهم 6 ساعت پس از ارتكاب جنايت در ساعت 2 بامداد جمعه بازداشت شد و روز شنبه به دادسراي امور جنايي تنکابن انتقال يافت.اين متهم با اعتراف به جنايت به بازپرس ويژه گفت: ساعاتي قبل از حادثه در خط خرم آباد –کرچه کله سوار خودرو راننده ای به نام تلیکانی شدم که در مقصد وقتی کرایه به ایشان دادم ایشان به بهانه اینکه پول خرد ندارد از پس دادن بقیه کرایه امتناع کرد و من که متوجه شدم در داشبورد خودرو وی پول خرد است این موضوع را گوشزد نمودم که  ایشان باز بهانه دیگری آورد و من هم به شدت عصباني شدم و به همين خاطر با هم درگير شديم و او با چاقويي كه داشت يك خراش روي گردنم انداخت. من هم با چاقويي كه به همراه داشتم يك ضربه به پهلويش زدم و فرار كردم.به گزارش کشکرت نیوز (کا. ان.ان)، در پي اعترافات اين متهم براي وي قرار بازداشت موقت صادر شد و پرونده جهت تكميل تحقيقات در اختيار ماموران اداره آگاهي قرار گرفت www. K.N.N.com

 

+ نوشته شده در  88/09/24ساعت 11:47  توسط کشکرت نیوز  | 

تظاهرات دربرسبور برای جلوگیری از تخریب اکوسیتم روستا

 

به گزارش سایت خبری –تحلیلی کشکرت نیوز (کا. ان.ان)گروهی از برسبوری های صلح طلب که از مخالفان جدی تبدیل شالیزارها به باغ کیوی هستند، درصحرای برسبور تظاهرات کردند. تظاهرکنندگان اعلام کردند: خشکاندن شالیزارها وتبدیل آن به باغات کیوی ، تهدیدی جدی علیه اکوسیستم روستا می باشد . این تظاهرات به خاطر نفی اقدامات سودجویانی است که تلاش دارند به علت بدست آوردن چند ریال بیشتر تخریب محیط زیست و اکوسیستم روستا را به دلایلی همچون کاشت کیوی ، ایجاد مجموعه ورزشی ، ساخت وسازهای بی رویه خارج از بافت مسکونی تشدید کنند.سلمان دادخواه یکی از فعالان محیط زیست برسبور نیز در این تظاهرات به خبرنگار سایت خبری –تحلیلی کشکرت نیوز (کا. ان.ان) اظهار داشته: افراد غیر ساکن برسبور هر چند اگر خود منتسب به برسبور باشند ولی چون اکنون در برسبور ساکن نیستند و هدف غایی آنها از حضور در محل کسب درآمد بیشتر است همواره به عنوان تهدیدی جدی علیه مردم منطقه به شمار می آیند و این افراد بدانند مردم آگاه برسبور هیچ وقت نردبان کسب درآمد  وترقی آنان نخواهند شد .در پایان راهپیمایی پرچم شهید آباد ، نعمت آباد ، مازوبن و ولی آباد توسط تظاهر کنندگان به آتش کشیده شد .

 

www. K.N.N.com

+ نوشته شده در  88/09/24ساعت 11:45  توسط کشکرت نیوز  | 

پاسخ سید عباس وهابی به اظهارات اخير سید داراب وهابی

دکترسید عباس وهابی در نامه‌اي به بخشي از اظهارت سید داراب وهابی ، درباره شورای اسلامی روستای برسبور در سخنراني اخيرش پاسخ داد..
به گزارش کشکرت نیوز در اين نامه خطاب به  مهندس سید داراب وهابی آمده است: سخنان جنابعالي در نشست «
سران وهابی از آغاز تا  فرجام» را مطالعه كردم، تعجب از اينجاست كساني كه خود را قانون مدار وقانون محور می دانند برخلاف اصول مسلم قانونی ،شرعي و اخلاقي ، زبان به متهم‌كردن و نشر كذب و تهمت مي‌گشايند.
در ادامه اين نامه با اشاره به اين كه سخنان مهندس  سید داراب وهابی تكرار همان سخنان مناظرات انتخاباتي شورا است كه با ابراز نارضايتي صريح مردم فهیم برسبور روبرو شده بود، اظهار شده است كه به پيوست اين نامه، نامه سرگشاده‌اي نيز به شورای عالی میانکو محله و شخص آقای جلال مالک ارسال شده است.
دکتر سید عباس وهابی هم‌چنين اظهار داشته است كه هيچ پرونده‌اي براي او در شورای اسلامی شهرستان تنکابن مطرح نبوده و تا به حال هم براي پاسخ به شبهات اداری به هيچ دادگاه و حتي بازپرسي‌اي احضار نشده‌ است و اين كه برادرش مرحوم سید محمد وهابی نيز پرونده‌هاي جدي از سالهاي دهه‌ي 40 در حزب رستاخیز دارد،و برادر دیگرش زرده گوش است ویا پسرش دارای چهار زن می باشد  نيز كاملا كذب است.
سید عباس وهابی در پايان نامه آورده است: متاسفانه تا كنون نه به شكايت‌هاي اينجانب از اتهام‌زنندگان رسيدگي شده و نه فرصتي براي پاسخگويي در رسانه‌ هاي عمومی برسبور ازقبیل عذرا نیوز ، جمیله پرس ،  رادیوخانیانی ،فضه ان ان،سوری پرس ، سیدزهرا تی وی ، مهین تی وی و صدای منصور  فراهم گرديده است و حتي با وجود ارسال نامه به بخشداری خرم آباد و درخواست رسيدگي به شايعات و تهمت‌هاي مطرح شده درباره‌ي بنده، همچنان ( نامه) بي پاسخ مانده است. اگر در ماه حرام به حرمت تهمت و دروغ عليه مسلمانان اعتقاد داريد، لازم است صحبتهاي خود را جبران نماييد.

 

www. K.N.N.com

 

+ نوشته شده در  88/09/24ساعت 11:40  توسط کشکرت نیوز  | 

 

برسبور زیر تیغ

آدم‌ها به هر دليلي كه با تيغ جراحي به سراغ بدنشان بروند مي‌خواهند خود را به وضعيتي بهتر از آنچه فكر مي‌كنند هم‌اكنون بد است برسانند.
اما جامعه با اين افراد چگونه برخورد مي‌كند؟ چند نفر را مي‌شناسيد كه همه تلاششان را مي‌كنند كه جراحي بيني، گونه، لب يا... خود را مخفي كنند؟ مسئله اين است كه نحوه برخورد جامعه باعث مي‌شود كساني كه به هر دليل اين كار را مي‌كنند سعي در مخفي كردن ماجرا كنند؛ شايد مي‌ترسند جامعه با نگاهش، پيش‌داوري‌اش يا هر كليشه رواني و اجتماعي ديگر آنها را طرد ‌كند.

سابقه جراحي زيبايي به قبل از ميلاد مسيح برمي‌گردد اما اين روزها در همه دنيا فراگير شده‌است. براساس آماري كه انجمن جراحي پلاستيك آمريكا ارائه كرده‌است 80‌درصد از جراحي‌هاي سال‌1999 را زنان انجام مي‌دادند اما روز به روز بر تعداد مرداني كه با اعمالي چون بوتاكس، كاشت مو و جراحي بيني مي‌خواهند خود را زيبا كنند افزوده مي‌شود.
در بين زنان، جوان‌تر به‌نظر رسيدن و رفع حالات افتادگي و در بين مردان دلايل وابسته به كار و رقابت طلبي بيشترين و عامل عمل جراحي بيني است. تحقيق هريس و همكاران در سال‌2001 نشان داده است كه در انگلستان از حدود 20‌سالگي نگراني نسبت به وضعيت ظاهري شروع مي‌شود. عوامل نگران‌كننده ز‌ن‌ها به‌ترتيب وزن، بيني، سينه‌ها و شكم و براي مردان بيني و پوست است.
در ايران هم جراحي پلاستيك با حضور 7 نفر از جراحان فوق تخصص در حدود 50‌سال پيش شروع شد. تعداد متخصصان اين رشته تا‌كنون به حدود 150‌نفر رسيده است. گرايش زياد مردم به انجام چنين جراحي‌هايي با تعداد كم جراحان پلاستيك باعث شده پزشكاني از رشته‌هاي ديگر نيز اين عمل‌ها را انجام دهند؛ در نتيجه مشكلات و شكايات از قصور‌هاي پزشكي روبه افزايش گذاشته است.
بين نحوه برداشت و برخورد اجتماعي و تحقيقاتي كه روي افرادي كه جراحي پلاستيك انجام مي‌دهند و كشف دلايل اقدام به جراحي در داخل و خارج از كشور تفاوت زيادي وجود دارد. درحالي‌كه تحقيقات كشورهاي ديگر از انگيزه‌هاي فردي و براي كاملا عادي شدن چهره سخن به ميان مي‌آورند، تحقيقات داخل، اين افراد را با اختلالات رواني، اجتماعي و... معرفي مي‌كنند.
به گزارش سایت خبری تحلیلی کشکرت نیوز(کا . ان . ان ) میل به عمل زیبایی واقدام به جراحی بینی (رینو پلاستی ) به نحو چشمگیری دربرسبور این روستای کوچک شمالی افزایش یافته است. به نوعی که اکنون کمتر خانواده ای را در این روستا می توان یافت که زیر تیغ این عمل پر دردسر و پر هزینه قرار نگرفته باشد . دکتر گزلیکیان فوق تخصص جراحی زیبایی از کالج تشکون علت گرایش فوق العاده مردم این روستا به این کار را میل به زیبایی و بازیابی اعتماد به نفس از دست رفته خود دانست . این متخصص در گفتگو با سایت خبری تحلیلی کشکرت نیوز(کا . ان . ان )با اشاره به وضعیت خاص چهره ، اندازه و موقعیت قرار گرفتن بینی در صورت مردم این روستا گفت : اندازه هراسناک بینی مردم در این روستا به علت عوامل ژنتیکی و وجود ژن درازی بینی معروف به درازیوس بینیوس می باشد که وجود این ژن باعث تسریع و رشد فوق العاده استخوانهای بینی شده به گونه ای که طول بعضی از این دماغها تا مرزیک متر نیز رسیده است . لازم به ذکر است نام این روستا به علت وجود این مولفه جالب به زودی در کتاب رکوردهای گینس ثبت خواهد شد .

 

www. K.N.N.com

 

 

+ نوشته شده در  88/09/24ساعت 11:38  توسط کشکرت نیوز  | 

 

برسبور یا غاز محله

از زمانهای دور این روستا جایگاه پرورش ماکیان ، اردک و غاز بوده است ، به نوعی که دو گونه ی غاز و اردک هم اکنون نیز در روستای برسبور به وفور مشاهده می شوند . به گزارش سایت خبری –تحلیلی کشکرت نیوز (کا. ان.ان) در پاره ای از اوقات عبور بیش از حد این پرنگان خانگی بر روی جاده اصلی و مواصلاتی روستا باعث ایجاد راه بندان و ترافیک می گردد .اولین چیزی که یک بیننده در این روستا مشاهده می کند عبور گاه و بیگاه دسته های غاز واردک می باشد که در یک ستون وپاورچین پاورچین عرض خیابان را طی می کنند و نام غاز محله توسط راننده های خطی خرم آباد – کرچی کله برای این روستا انتخاب شده که وجه تسمیه آن نیز همین حرکت و عبور و مرور زیاد اردک و غاز در این روستا می باشد . شکر از رانندگان قدیمی وبا سابقه خط خرم آباد – کرچی کله در مصاحبه با سایت خبری –تحلیلی کشکرت نیوز (کا. ان.ان) وجود گله های بزرگ اردک و غاز در این محور را یکی از مشکلات اصلی رانندگان عنوان کرد و با ذکر این مطلب که این عامل یعنی ورود بیش از اندازه ونابهنگام غاز واردک به حریم جاده در جلوی دروازه آقای سید رضا عسکری به اوج خود می رسد و این نکته را به یکی از گره های ترافیکی و نقاط حادثه خیز  روستا تبدیل کرده است خواستا برخورد قاطع مسئولین محلی با این موضوع به صورت عام وسید رضا عسکری و مشتی خاتون به صورت خاص شد.آقای تلیکانی نیز به عنوان یکی از رانندهای باسابقه و قدیمی این خط در مصاحبه با سایت خبری –تحلیلی کشکرت نیوز (کا. ان.ان) از خانمها سوری ، فضه،مشتی خاتون و عذرا بهمنی از زنان روستایی شریف برسبور که دارای بیشترین تعداد انواع ماکیان می باشند در خواست کرد که از ورود اردک ؛مرغ و جوجه هایشان در حریم راه اجتناب کرده و بابه کارگیری فنس وتوری و قانع بودن به محوطه و حد ومرز خود از بروز حادثه در روستا جلوگیری نمایند.             www. K.N.N.com

 

+ نوشته شده در  88/09/24ساعت 11:28  توسط کشکرت نیوز  | 

 

به گزارش سایت تحلیلی خبری کشکرت نیوز(کا . ان . ان ) از برسبور ،نخستین کنگره بزرگ وهابی شناسی با حضور خانواده های وهابی در سالن اجتماعات این روستا برگزار شد .در این مراسم که با حضور چهره های سرشناس کشوری و لشکری برگزار گردید در ابتدا حاج رحمت الله وهابی رئیس کنونی وهابیان برسبور ضمن نکوداشت یاد و خاطره وهابیان مرحوم شده که سابق بر این ریاست ادواری انجمن وهابیان برسبور را به عهده داشته اند از زحمات آنها تشکر کرده  وبا اشاره به این نکته کلیدی که : چی هکرده ؛ هیچ افزود . در این زمان کنونی که خاندان وهابی به شدت از سوی دشمنان داخلی وخارجی تهدید می شوند مهمترین اصل؛ ایجاد وحدت ویکپارچگی در بین آنان می باشد .وی ازخاندان حسینیان و دادخواه به عنوان دشمنان قسم خورده وهابیان نام برد که برای رسیدن به امیال پلیدشان وایجاد تفرقه در بین وهابیان از هیچ توطئه ای دریغ نمی کنند .ایشان با انتقاد از امور انجام شده جهت مقابله با این دشمنان و ناکارآمدی عملیات بازدارندگی گفتند :مسولان ما تا کنون چی هکردن ؟ که مردم با پاسخ دسته جمعی و کوبنده ((هیچ))اظهارات وی را تایید کردند .در ادامه مراسم سید داراب وهابی رئیس شورای اسلامی روستای برسبور به سخنرانی پرداخت : ایشان در قسمتی از اظهارتشان با اشاره به اینکه دشمنان خارجی برسبور در نعمت آباد و ولی آباد چشم طمع به منابع آب این روستا دوخته اند خواستار حراست وحفاظت از چاه آب آرتیزین روستا شد . داراب وهابی گفت جنگ سوم جهانی جنگ آب است ومانباید از کنار این مساله به آسانی عبور کنیم . وی منبع آب روستا را نماد صلابت ،شکوه و وحدت روستا دانست و بر حفظ و حراست آن تاکید کرد .سخنران بعدی این همایش پرفسور یعقوب وهابی بود که به علت بالا بودن سطح سخنرانی نامبرده و عدم فهم عمومی مطالب ارائه شده توسط ایشان دکتر فریبا وهابی همسر نامبرده به تبیین نظریات وتحلیل دیدگاههای ایشان پرداخت . دکتر فریبا وهابی با بیان این مطلب که من نیزدر طول زندگی از فهم بیش از 99%از مطالب پرفسور عاجزبوده ام، هدف غایی از فرمایشات ایشان را حفظ وحدت عنوان کرد.در حاشیه مراسم به آقای سید عباس وهابی رئیس اسبق شورای اسلامی روستای برسبور لوح و تندیس زرین همایش به واسطه یک عمر چاخان و خالی بندی صادقانه اعطا شد .در پایان مراسم آقای سید روح الله وهابی که در ابتدای همایش سوره توحید را با 468 غلط و به صورت فجیعی قرائت کرده بود از حضار عذر خواهی نموده ودلیل این امر را استرس فوق العاده به هنگام اجرا دانست.                      www. K.N.N.com

+ نوشته شده در  88/09/24ساعت 11:24  توسط کشکرت نیوز  | 

 

مردم برسبور در سینما و سیما

به گزارش سایت خبری تحلیلی کشکرت نیوز طبق نظرسنجی به عمل آمده در روستای برسبور ، جمعیت آماری این روستا به تماشای فیلمهای سینمایی و سریالهای تلویزیونی بسیارعلاقه مند می باشند .طبق این نظر سنجی هر یک از این مردم به تماشای فیلم خاصی تمایل دارند که از بعد روانشناختی به نیمه پنهان و شخصیت آنها مربوط می شود و بین نام فیلمها و این افراد ارتباط مستقیم وجود دارد . لیست ذیل دلیلی روشن بر تایید این مدعا می باشد که توسط دبیران سرویس اجتماعی سایت کشکرت نیوز آقایان( ع- د ) و (س – و ) تهیه شده است.

1- سید عظیم وهابی (مردی که موش شد- شب شکن )

2 –عذرا وهابی زن سید عظیم (آشپز باشی )

3- باقر وهابی (جاده – رنو تهران 29 )

4 – ابوالفضل وهابی (آینه عبرت )

5 – مهرگان وهابی (باشو غریبه کوچک)

6 – روح الله وهابی ( مدیر کل – گربه آوازه خوان  )

7 – صادق وهابی ( اخراجی ها 1 و 2)

8- عذرا بهمنی ( معلم جزیره )

9 – مسعود وهابی ( دیوانه ای از قفس پرید )

10 – مجید وهابی (عشق ، نان و موتور 1000)

11 – سید نصیر وهابی (نام من هیچکس)

12 – سید ابراهیم وهابی ( آژانس شیشه ای )

13 – حمزه دادخواه ( دبیرستان )

14 – سید ابوطالب وهابی (بدون دخترم هرگز)

15 –زینب دختر ابوطالب (بازمانده)

16 – داوود عسکری ( بر باد رفته )

17 –  سیدزهرا عسکری(زندان زنان )

18 – معصومه عسکری (دختری با کفشهای کتانی)

19 – کبری عسکری ( من ترانه 15 سال دارم )

20 – منصور وهابی (بی خانمان )

21 – جلال وهابی (سگ کشی )

22 – مهدی وهابی ( قویترین مردان ایران )

23 – جمیله همسر مهدی ( این زن حرف نمی زند )

24 – سید محمود وهابی (گلادیاتور- خروس جنگی )

25 - سید عباس وهابی ( توهم یک توطئه )

26 - سید علی وهابی (لیلی با من است - دو زن )

27 – سید رضا عسکری (روزواقعه)

28 – خاتون زن سید رضا ( خاله ریزه و قاشق سحر آمیز)

29 – قربان دادخواه (شارلاتان )

30 – تقی دادخواه ( یوسف پیامبر )

31 – میرزآقا وهابیان ( دلشدگان )

 32-  سیاوش وهابی ( شمشیر زن یک دست )

33 – آرزو زن سیاوش (خمره )

34 – سید مومن وهابی (هراس )

35 – مقیم وهابی ( مارمولک )

36 – سوری همسرمقیم ( جاسوس دوجانبه)

37 – مسیح وهابی (محاکمه در خیابان )

38 - احسان وهابی (لوک خوش شانس - گاو )

39 – فرشاد وهابی (خوب ، بد ، زشت)

40 - سید زمان وهابی (مدرسه پیر مردها)

41 - شاهرخ دادخواه (بابا لنگ دراز )

42 – سید رحمت الله وهابی ( مزرعه پدری – رئیس مزرعه )

43-شعبان حسینیان (پرستاران)

44-حسن حسینیان پسر شعبان (پسران بد)

46- ولی حسینیان (گوزن ها)

47 – مردم برسبور که در تهران زندگی می کنند ( مهاجران – سالهای دور از خانه )

48 – دختران برسبوری ( حنا دختری در مزرعه )

49 -  پسران برسبور (پسران جهنمی )

50 – دانش آموزان برسبور ( مدرسه موشها )

51 – هاشم وهابی ( الو الو من جو جوام – کارتون جوجه ای به نام توی تی )

www. K.N.N.com

+ نوشته شده در  88/09/22ساعت 18:31  توسط کشکرت نیوز  |